sap okno

Dialógové okno

Dnes sa pozrieme na popis niečoho, s čím sa pravidelne stretávame pri práci s programami v ľubovoľnom operačnom systéme a rovnako to teda bude aj v prípade informačného systému SAP.

Ide o dialógové okná.

Je to v podstate ovládací prvok grafického používateľského rozhrania (SAP GUI).

V systéme SAP sa používateľ stretáva s tzv. modálnym dialógovým oknom, čo je v postate typ okna, ktoré používateľa dočasne „uzamkne“ (blokuje komunikáciu s pôvodným oknom, z ktorého bolo dialógové okno spustené), pokiaľ toto okno nebude uzatvorené nejakou akciou zo strany používateľa. Ide o aktívny typ okna, pretože bude na obrazovke zobrazené vždy navrchu a súčasne je odlíšené farbou titulkového pruhu, ktorý obsahuje:

  • v ľavej časti, je ikona systémového menu, po kliknutí myšou na túto ikonu alebo stlačením kombinácie kláves ALT + SPACE sa rozbalí menu, v ktorom sa nachádzajú príkazy pre prácu s oknom
  • ďalej je tu názov okna, ktorý sa vzťahuje k samotnému obsahu okna
  • v pravej časti, je tlačidlo na rýchle uzatvorenie okna, ale namiesto tlačidla možno použiť aj kombináciu kláves ALT + F4

Dialógové okná okrem zobrazenia informácie (popis niečoho v systéme, upozornenie na udalosť alebo stav, chybové hlásenie, alebo úspešné dokončenie procesu a podobne) pre používateľa k vzniknutej udalosti, môžu obsahovať aj rôzne prvky (karty, prepínače, zaškrtávacie alebo výberové polia, prípadne ďalšie typy polí a posuvné lišty) pripravené na vyplnenie nejakých polí alebo pre možnosť nastavenia rôznych parametrov.

Súčasťou dialógových okien sú samozrejme tlačidlá, tie slúžia na udalosti typu potvrdenie, zrušenie alebo aktivácia.

A prečo práve názov „dialógové“?

Nech to bude znieť akokoľvek, ide tu o určitú formu komunikácie (alebo inak povedané „dialóg“) a to práve medzi programom (systémom) a používateľom. V rámci tohto „dialógu“ systém informuje používateľa o nejakej udalosti, alebo požaduje vstup zo strany používateľa a umožní mu tak po zadaní vstupných údajov vykonať nejakú činnosť.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *