V minulej časti seriálu sme sa v rámci programovacieho jazyku ABAP zaoberali úvodom do vetvenia programu a to vo forme logických podmienok s použitím príkazu IF. Dnes sa pri tomto príkaze ešte na chvíľu zastavíme, presnejšie ukážeme si jeho použitie v našom testovacom programe.
Takže, pustime sa do toho..
V transakcii SE38 po zobrazení zdrojového kódu nášho programu Z_SKOLENIE, je potrebné zapísať pod časť ÚVODNÁ OBRAZOVKA – VZHĽAD (túto časť kódu sme pridali v prvej časti seriálu) nový kód:
- najskôr ešte poznámka – do nižšie uvedeného zdrojového kódu som zapísal aj poznámky, pre lepšie zorientovanie sa v zápise jednotlivých funkčných častí
Možno pri pohľade na vyššie uvedený zdrojový kód s príkazom IF, Vás napadne otázka – čo je to za EQ v tom zdrojovom zápise?
Tak a tu je vysvetlenie.
Je to celkom jednoduché, ide totiž o jeden z operátorov použiteľných pri zápise programu a v podstate je to iba iný spôsob pre zápis klasických operátorov a to:
Operátor EQ má rovnakú funkciu ako operátor = … príklad na význam: A sa rovná B
Operátor NE má rovnakú funkciu ako operátor <> … príklad na význam: A sa nerovná B
Operátor LT má rovnakú funkciu ako operátor < … príklad na význam: A je menšie ako B
Operátor GT má rovnakú funkciu ako operátor > … príklad na význam: A je väčšie ako B
Operátor LE má rovnakú funkciu ako operátor <= … príklad na význam: A je menšie alebo sa rovná B
Operátor GE má rovnakú funkciu ako operátor >= … príklad na význam: A je väčšie alebo sa rovná B
Spôsob použitia operátorov závisí od použitého typu dátových premenných (t.j. napríklad operátor < je možné použiť pre porovnanie čísiel, ale v prípade textu by to už bol problém 🙂 ), ktoré by mali byť navzájom medzi sebou typovo kompatibilné.
Pri programovaní sa možno stretnúť aj s použitím operátora BETWEEN (napríklad BETWEEN A AND B – čo vyjadruje určité vymedzenie intervalu od hodnoty A po hodnotu B) alebo IS INITIAL, ktorý je zase pripravený pre overenie alebo definovanie inicializácie pre hodnoty premennej.
Jednotlivé podmienky alebo inak povedané, logické výrazy sa môžu navzájom prepájať použitím NOT, AND a OR.
Nabudúce sa pozrieme na príkaz CASE a vytváranie podprogramov.
Zaujal Vás článok?
Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.