Vstupné informácie k programovaciemu jazyku a jeho histórii, sme si už popísali v článku Jazyk ABAP, súčasne sme sa už pozreli aj na tému, aké sú teda vlastne dôvody pre programovanie v systéme.
ABAP má tak ako aj mnohé iné programovacie jazyky svoje vlastné vývojové prostredie, čo je priestor v ktorom sú pre programátora pripravené všetky dôležité nástroje so zameraním na vývoj, ladenie a testovanie vytvorených prevádzkovo-ekonomických programov. V systéme SAP je takýmto prostredím ABAP Development Workbench (tzv. object navigator sa zobrazí po spustení transakcie SE80) a je to v podstate integrované rozhranie s prístupom ku rôznym vývojárskym nástrojom.
V prostredí transakcie SE80 sú v usporiadanej hierarchii zobrazené mnohé objekty ako napríklad program, alebo tabuľky v jednotlivých vývojových triedach (len pre spresnenie, vývojová trieda v sebe zahŕňa naviazané objekty, ktoré môžu byť neskôr prenesené do produkčného klienta a to ako samostatný programový balík).
Aj keď je vývojové prostredie dôležité pre programovanie, to ale automaticky neznamená, že je vždy potrebné pri vývoji používať transakciu SE80 (čo je v podstate, ako som už spomenul, určitý zoznam nástrojov k programovaniu).
Naopak, osobne preferujem samostatné používanie vybraných transakcií (SE38, SE37, SE11,..), resp. už konkrétnych nástrojov (tento prístup je ale samozrejme vyslovene čisto individuálny, podľa rozhodnutia každého programátora.), ak to tak môžem napísať a to bez spustenia integrovaného vývojárskeho riešenia v podobe transakcie SE80.
Ako konzultant sa zameriavam hlavne na implementácie a následnú podporu projektov a jednoducho programovaniu venujem menej času (transakcii SE80 som jednoducho „neprišiel na chuť“, tak napr. rýchlo spustím SE38, upravím čo treba alebo naprogramujem nejakú funkcionalitu pre prevádzku, presuniem program do produkcie a môžem sa venovať iným zadaniam), pretože vo firme máme samostatné oddelenie, ktoré sa zameriava len na vývoj podľa zadania požiadaviek.
Nabudúce sa v rámci oblasti programovania pozrieme na štruktúru a spôsob zápisu zdrojového kódu.
Zaujal Vás článok? Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.