Pre každého používateľa, ale s potrebným oprávnením, je v systéme k dispozícii pripravený zaujímavý katalóg s prehľadným triedením a to zoznam všetkých ABAP programov (nielen používateľsky vytvorených ale aj tých, ktoré boli dodané spolu so systémom).
K zoznamu týchto ABAP programov je možné sa dostať viacerými možnosťami, dnes si ukážeme jednu z nich a to zobrazenie s použitím transakcie SE38.
Po spustení transakcie sa zobrazí jej vstupná obrazovka..
..kde do poľa Program treba zadať názov programu RSABADAB (tento program je už aktuálne trochu starší, ale stále sa dá použiť).
Po stlačení klávesy F8 sa program spustí.
A teraz k použitiu transakcie.
Ak by si chcel používateľ zobraziť napríklad výpis všetkých z-tkových, t.j. používateľských programov, potom by postačilo do poľa Program zadať Z* (pre zobrazenie všetkých programov, treba zadať * – v tomto prípade bude ale dlhšie trvať, než sa zobrazí zoznam všetkých ABAP programov) a stlačiť klávesu F8.
Ako ukážku funkcie katalógu bude v tomto momente úplne stačiť, ak do uvedeného poľa zadám názov pre jeden z mojich programov (napr. Z_MVSKOLENIE) a po stlačení klávesy F8 sa zobrazí požadovaná informácia k zvolenému programu.
Teraz by mal používateľ na výber po kliknutí na názov Z_MVSKOLENIE tieto možnosti:
- následne po kliknutí na tlačidlo Dokumentácia (alebo stlačiť kombináciu klávesov Shift a F5) si zobraziť od autora programu pripravené informácie k vytvorenému programu (ak by ale dokumentácia nebola k dispozícii, potom by sa v stavovom riadku zobrazilo hlásenie, napr. „K programu Z_MVSKOLENIE neexistuje žiadna dokumentácia“)
- alebo po následnom kliknutí na tlačidlo Vykonanie (alebo stlačiť klávesu F8) si spustiť program (ak by ale predtým používateľ neoznačil žiadny program, potom by systém v stavovom riadku vypísal chybové hlásenie „Umiestnite kurzor na riadok, ktorý je treba vybrať!“). Použitie tlačidla Vykonanie ale neodporúčam, pretože sa označený program priamo spustí bez toho, aby mal používateľ možnosť si najskôr pozrieť zdrojový kód a zistiť tak vopred funkciu daného programu! Naopak, ideálnym riešením je skopírovať si názov programu a potom si zobraziť (neskôr po analýze aj spustiť) jeho zdrojový kód, napríklad v transakcii SE38.
Jednoducho ide o celkom šikovné riešenie ako získať zoznam vytvorených programov.
Zaujal Vás článok? Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.