V článku Prihlásenie do systému sme si predstavili spôsob prihlásenia používateľa do systému SAP – následne by sa zobrazila úvodná obrazovka systému so základným rozložením prvkov a používateľ na základe nastavenia svojho oprávnenia, potom môže začať pracovať v systéme.
Skôr než si ale predstavíme pracovné prostredie resp. popis obrazovky po prihlásení, ktorú som spomenul, zastavíme sa na chvíľu pri dôležitom slove a tým je oprávnenie.
Čo to vlastne je?
V podstate pre každého nového zamestnanca musí správca systému (administrátor) pripraviť prístup do systému (t.j. vytvoriť nový používateľský účet definovaný jedinečným menom a na začiatku aj tzv. „štartovacím“ heslom napr. init123, ktoré si ale pri prvom prihlásení musí používateľ zmeniť) a tento nastaviť tak, aby mohol používateľ bez obmedzenia pracovať presne v rozsahu potrebnom pre výkon jeho pracovnej pozície (t.j. aby mal používateľ prístup len k tým informáciám a možnostiam, ktoré bude potrebovať vo svojej práci) vo firme.
Oprávnenie teda možno považovať za množstvo rôznych systémových nastavení, ktoré umožnia používateľovi prístup len k vybraným údajom a súčasne k systémovým nástrojom (programom, funkciám, transakciám,..) a tiež k výstupným zariadeniam, ktoré bude môcť používať.
Nastavením oprávnenia je možné podľa požiadaviek napríklad aj obmedziť prístup k citlivým alebo vybraným firemným údajom, definovať oblasť spracovania fakturácie len pre vybraných pracovníkov, realizovať inventúry v určitom rozsahu s následným zaúčtovaním zistených rozdielov pre jednotlivé skladové projekty alebo aj sprístupniť používateľovi možnosť programovať nové funkcie a podobne.
Súčasťou nastavenia oprávnenia každého používateľa sú samozrejme aj jeho personálne údaje ako meno, priezvisko, adresa, telefón, e-mailový kontakt, alebo pracovné zaradenie pracovníka.
Dôležitou informáciou pritom ale je, že nastavenie oprávnenia bude možné kedykoľvek v budúcnosti podľa potreby zmeniť.
Zaujal Vás článok? Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.