Dnes začína úvod do série článkov so zameraním na oblasť vytvárania formulárov pomocou jazyka SAP Script. Nadviazal by som pritom na článok Jazyk SAP Script a následne sa už zameral na výrazné rozšírenie prezentovaných informácií oproti pôvodnému článku.
Na čo sa teda môžete tešiť?
Tak na úvod sa samozrejme okrem iného postupne oboznámite so všeobecnými informáciami k danej problematike, stručne si popíšeme všetky dôležité transakcie pre vytváranie formulárov a doplníme si údaje k ďalším systémovým nástrojom.
V ľubovoľnej obchodnej spoločnosti, ktorá používa nejaký podnikový informačný systém, sa štandardne vytvárajú rôzne druhy dokladov vo vopred definovanom formáte s výstupom na tlačiareň alebo pre následné elektronické spracovanie a odoslanie pripravených podkladov príjemcom. Môže pritom ísť napríklad aj o príjmový doklad tovaru na sklad, objednávky, faktúry, dodacie, alebo reklamačné listy.
Spoločnosť SAP v rámci ponuky jednotlivých verzií svojho podnikového informačného systému SAP, sprístupňuje svojim zákazníkom šablóny dokladov, ktoré sú štandardne k dispozícii už v rámci samotnej inštalácie ich systému.
Vizuálna a obsahová stránka dokladov, ale nemusí vyhovovať každému zákazníkovi.
Preto je v podstate prirodzené, že tieto doklady alebo lepšie povedané šablóny dokladov, sú v spoločnostiach prispôsobené potrebám v určitom rozsahu a štruktúre formou vytvorenia nových šablón pre doklady a to buď podľa interných (v rámci podniku a vybraného projektu) alebo podľa požiadaviek zo strany zákazníkov.
O vytváraní formulárov by sme si mohli vo všeobecnosti povedať, že na úplnom začiatku celého vývojového procesu bude v podstate návrh pre formulár a spracovanie série základných nastavení pre jednotlivé prvky. V rámci následného „modelovania“ šablóny pre cieľový doklad, môže používateľ pripraviť jeho špecifický vzhľad a rozmiestnenie všetkých prvkov na pracovnej ploche výsledného formuláru. K tomuto všetkému bude potrebovať niekoľko doplnkových transakcií a dve základné transakcie so špecifickým zameraním podľa toho, aký typ alebo možno skôr spôsob vytvárania formulárov bude používateľ preferovať.
Nabudúce sa pozrieme na typy formulárov.
Zaujal Vás článok? Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.